Spoko seniorzy, czyli pogodne życie na emeryturze

foto17.jpg

Międzynarodowy Dzień Osób Starszych

ulotka mdos 2019 awers  ulotka mdos 2019 rewers

JARMARK KREATYWNOŚCI - WIELKI FINAŁ Warszawskich Dni Seniora już 29.09.2019
Do zobaczenia w warszawskim Ogrodzie Saskim!

Z wielką radością zapraszamy wszystkich seniorów i przyjaciół osób starszych do celebracji tego wyjątkowego święta. W niedzielę, 29 września wspólnie pokażemy, że jesień życia może mieć mnóstwo pięknych barw!

Już dziś możemy potwierdzić, że będzie z nami ogromna większość ubiegłorocznych wystawców – mówi z zadowoleniem Joanna Mielczarek, dyrektor Stowarzyszenia mali bracia Ubogich, które jest organizatorem wydarzenia.
Seniorzy skorzystają zatem z nieodpłatnych badań i porad specjalistów. Będą też farmaceuci, którzy udzielą informacji nt. zasad refundacji leków i dostępu do leków dla seniorów oraz zamiany leków na tańsze odpowiedniki.

Wierni zasadzie „w zdrowym ciele, zdrowy duch!" już dziś zachęcamy do udziału w specjalnym treningu biegania w stylu slow – kontynuuje dyr. Mielczarek. Jak zapewnia twórca tej metody- prof. Tanaka - to najlepszy sposób na zdrowie! Będzie też aktywny pokaz chińskich ćwiczeń energetycznych i konkurencje ruchowe z nagrodami.

Na JARMARKU wystąpią także Stylowe Seniorki i Stylowi Seniorzy. Pokaz mody w ich wydaniu to potwierdzenie, że styl i elegancja nie ma metryki, a o wygląd należy dbać w każdym wieku.

Nieodłącznym elementem święta seniorów są występy artystyczne i wspólna zabawa. Uczestnicy wydarzenia bawić się będą przy pokazie tańca, popisach wokalnych, w tym laureatów festiwalu piosenki retro im. Mieczysława Fogga, aby na koniec rozgrzać parkiet podczas retro potańcówki i występu znanej wszystkim seniorom-melomanom DJ Wiki.

Wystawcy na JARMARKU zaprezentują szeroką ofertę aktywności, usług i produktów odpowiadających na potrzeby osób starszych - od biur podróży, banku po stowarzyszenia pomocowe i hobbystyczne, Kluby Seniora i Ośrodki Pomocy Społecznej. – opowiada J. Mielczarek. Międzynarodowy Dzień Osób Starszych to nie tylko święto seniorów, ale też ich rodziny, przyjaciół i sympatyków. Wszyscy są tu mile widziani! – dodaje J. Mielczarek.

Jesteś seniorem? Przyjdź koniecznie i weź ze sobą bliskich - sąsiadów, znajomych, dzieci, wnuki. Lub przyjdź sam - na miejscu poznasz mnóstwo ciekawych świata seniorów takich jak Ty!

Jesteś bliskim seniora? Weź go pod rękę i przyprowadź do Ogrodu Saskiego, aby wspólnie świętować ten dzień. Do zobaczenia 29 września w Ogrodzie Saskim!

OFERTA WYSTAWCÓW - kliknij tutaj >>>

Wszelkie informacje i formularze zgłoszeniowe otrzymacie pisząc e-mail na adres: jarmark@malibracia.org.pl


JARMARK KREATYWNOŚCI - ŚWIĘTO SENIORÓW 2019 - ZNAMY JUŻ DATĘ!
NIEDZIELA, 29 września 2019

W imieniu Stowarzyszenia mali bracia Ubogich, organizatora JARMARKU KREATYWNOŚCI Seniorów, zapraszamy do współpracy w tym międzypokoleniowym wydarzeniu wszystkich, którzy chcieliby zaprezentować ofertę dla seniorów.
JARMARK służy m.in. zachęceniu starszego pokolenia do aktywności i pełniejszego udziału w życiu tętniącego miasta.

Będziemy Was na bieżąco informować o planowanych atrakcjach!

Wszelkie informacje i formularze zgłoszeniowe otrzymacie pisząc e-mail na adres: jarmark@malibracia.org.pl

mdos mozaika

 


JARMARK KREATYWNOŚCI 2017 już za nami...

DSC-0726-02-wersja-pomniejszona4  MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ OSÓB STARSZYCH, CZYLI TAŃCE Z GWIAZDAMI
To może taka scena, pierwsza z brzegu: wśród stoisk, wśród tysięcy gości, wśród juniorów, seniorów i tych pomiędzy, spotykają się dwie koleżanki, na oko 60-letnie.

Niemal w tym samym momencie, niemal z tym samym entuzjazmem, obie zadają niemal to samo pytanie ,,No i jak się czujesz, kochana?". Ułamki sekund zadecydowały o tym, która ma odpowiedzieć pierwsza. Więc odpowiada: "Przecież widać - mam się świetnie, wyglądam pięknie to i czuję się znakomicie. A ty też?"

Fakt - w Ogrodzie Saskim w Warszawie same uśmiechnięte twarze, same eleganckie panie i dostojni panowie. Czy to jakaś rewia mody? Nic z tych rzeczy - to Międzynarodowy Dzień Osób Starszych.

To może od razu scena druga: chodzę od stoiska do stoiska, tutaj badanie słuchu, tam warsztaty niezwykłego wpływu śmiechu na zdrowie i życie, tutaj treningi pamięci, tam Miasteczko Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego "Bezpieczni 60+". Nagle moja uwagę przykuwa niezwykły obrazek - stoją panie w wytwornych kapeluszach i wytwornych sukniach i pozują do zdjęć sporej grupie innych gości. Nie ma innej opcji - muszę z takimi gwiazdami, z paniami-modelkami porozmawiać. Dwie panie Teresy nie spędzają całych dni i tygodni na przygotowywaniu swoich kreacji, bo po prostu nie maja na to czasu. Lekcje włoskiego, wyjazdy, zajęcia kreatywne, nauka śpiewu i dziesiątki innych zajęć. "Szkoda czasu na nudę" - mówi jedna. "Zawsze znajdzie się jakaś wymówka - a to kogoś coś tam boli, a to kogoś strzyka, łupie itp. My nie stosujemy takich wymówek".

Tak samo pani Ewa, która wywija (nie tańczy, nie podryguje, nie tupta, ale właśnie wywija) na Retro Potańcówce. Pytam czy długo opracowywała tak oryginalny, tak fenomenalny układ? Od gwiazdy parkietu spodziewam się odpowiedzi w stylu "od ładnych paru lat" albo co najmniej "od kilku tygodni". Pomyłka. "W ogóle tego nie ćwiczyłam - po prostu lubię tańczyć, więc tańczę". Za chwilę zaprezentuje coś, po czym od razu pojawia się u mnie plan "nie ma przebacz, od jutra zaczynam ćwiczyć". Pani Ewa bez żadnego kłopotu wykonuje skłon w przód i rękami dotyka ziemi.
A wodzirej ze sceny rzuca chyba najlepsze podsumowanie tego, jaką formę prezentują seniorzy na Międzynarodowym Dniu Osób Starszych. "Ależ wy wszyscy jesteście piękni tutaj! Panie ruszają się jak... jak gazele, a panowie... a panowie... no brak mi słów!" A to dopiero początek pokazu formy i entuzjazmu seniorów, bo po Retro Potańcówce konsoletę przejmuje DJ WIKA, a wiadomo nie od dziś, że to jedna wielka pozytywna wibracja.

Co ciekawe - nie od zawsze Międzynarodowy Dzień Osób Starszych rozgrywał się w tak radosnych, tłumnych i głośnych okolicznościach. Jeszcze jakieś 10 lat temu niewiele osób wiedziało o takim święcie. "Pamiętam, że wtedy, zgodnie z tradycją naszego Stowarzyszenia, wręczaliśmy seniorom kwiaty. Większość nie wiedziała z jakiej to okazji, niektórzy nawet chcieli za podarunek zapłacić - myśleli, że jesteśmy sprzedawcami z kwiaciarni." - wspomina Joanna Mielczarek, dyrektor Stowarzyszenia „mali bracia Ubogich". Na szczęście to się zmieniło i teraz o wielkim święcie osób starszych wiedzą nie tylko sami seniorzy. Dowody znajdziecie na załączonych obrazkach.

Autor: Remigusz Borczyk - wolontariusz Stowarzyszenia mali bracia Ubogich


Warszawa jest i będzie miastem przyjaznym seniorom – zadeklarował Włodzimierz Paszyński, Wiceprezydent Warszawy.

O tym, że tak jest mogli się przekonać uczestnicy niedzielnego pikniku z okazji Międzynarodowego Dnia Osób Starszych. Pogoda była przepiękna a odwiedzający nie mogli narzekać na brak atrakcji.

Na scenie zagościły recitale w wykonaniu Teresy Kramarskiej i jej gości oraz Wojciecha Dąbrowskiego z Festiwalem Retro im. M. Fogga.

Odwiedzający niedzielny piknik mieli okazję zapoznać się z szeroką ofertą organizacji i instytucji pro-seniorskich działających w obszarze edukacji, aktywizacji ruchowej i promocji zdrowia, wspierających osamotnione osoby starsze i promujących wolontariat 50+.

Wolontariusze-seniorzy pracujący na co dzień w „Mobilnym punkcie informacji dla seniorów" zapraszali uczestników do przyłączenia się do ich działań i informowali o tym co ciekawego dzieje się dla seniorów. Niesamowite! Przy naszym stanowisku było tylu seniorów! Każdy z nich ciekawy tego, co nasze miasto ma do zaoferowania i – niektórzy – zaskoczeni, że aż tak wiele! – mówi Maryla, jedna z wolontariuszek Punktu.

Na stanowisku organizatora akcji wolontariusze zbierali podpisy pod apelem „Godność się nie starzeje!" Apel to reakcja na systematycznie docierające do nas sygnały łamania podstawowych praw osób starszych, w tym prawa do poszanowania godności - wyjaśnia Barbara Boryczka prezes Stowarzyszenia „mali bracia Ubogich".

Wolontariusze "mbU" wręczali też seniorom kwiaty wraz z życzeniami. W tym miejscu warto dodać, że idea obdarowywania tego dnia seniorów kwiatami jest pielęgnowana też w innych miastach i krajach, w których działają „mali bracia Ubogich". 1 października byliśmy też na ulicach Poznania i Lublina - dodaje J. Mielczarek.

Nie zabrakło też lubianych przez seniorów komputerów - eksperci Urzędu Miasta udzielali fachowych porad z obsługi komputera i internetu. Można było też dowiedzieć się gdzie skorzystać z darmowych porad prawnika i psychologa, a policjanci ze Stołecznej Komendy opowiadali m.in. o projekcie „Mazowieckiej Akademii Seniora".
Swoją ofertę zaprezentowali przedstawiciele warszawskich Uniwersytetów Trzeciego Wieku, a ochocki UTW „Omega" zaprosił do „Klubu Cogito", czyli kącika gier planszowych dla wszystkich, niezależnie od wieku.
Byli z nami też profesjonalni trenerzy Polskiego Stowarzyszenia Nordic Walking, którzy przyjechali do nas ze Złotoryi by poprowadzić profesjonalną rozgrzewkę i spacer z nauką prawidłowej techniki NW.
Niemałą popularnością cieszyła się sesja Jogi Śmiechu zarażająca niesamowitym optymizmem i dokumentująca dobroczynny wpływ zabawy na ludzki organizm.

Na Pikniku głos zabrał też poseł Michał Szczerba, przewodniczący Komisji polityki senioralnej , który miał dla uczestników wydarzenia dobre wieści. Potwierdził, że 1 stycznia 2016 wejdą w życie aż trzy ustawy, ważne z punktu widzenia seniorów, w tym Ustawa o osobach starszych, która zobowiązuje rząd do systematycznego monitorowania sytuacji osób starszych w Polsce.

Było też miejsce na profilaktykę zdrowia. Z „Ciśnieniem na Życie" dzięki prostej aplikacji uczestnicy imprezy mierzyli wiek serca, a w mobilnym punkcie medycznym specjaliści z Centrum Medycznego Synexus badali gęstości kości.

"Energią świadomego ruchu" zarażała Fundacja Dantian oferując w trakcie całej imprezy możliwość wspólnych ćwiczeń energetycznych i chińskiego Qigong'u, a instruktorzy ESPAR 50+ zaprosili m.in. do gry w krokieta i bule.

Ostania godzina imprezy należała do energetycznej DJ Wiki, która porwała wszystkich, bez względu na wiek, do międzypokoleniowych tańców.
Wydarzenie odbyło się pod honorowym patronatem Rzecznika Praw Obywatelskich, Pełnomocnika Rządu ds. Równego Traktowania, Prezydent m. st. Warszawy oraz Burmistrza Dzielnicy Śródmieście.

Podczas pięciu godzin pikniku odwiedziło nas ponad trzy tysiące osób, wręczyliśmy ponad półtora tysiąca kwiatów dzięki pomocy prawie 30. wolontariuszy - mówi J. Mielczarek. – Cieszy nas to ogromnie i liczymy na co najmniej powtórkę w przyszłym roku.