Spoko seniorzy, czyli pogodne życie na emeryturze

foto18.jpg

Międzynarodowy Dzień Osób Starszych

mdos2017 4  JARMARK KREATYWNOŚCI - WIELKI FINAŁ Warszawskiego Tygodnia Seniora już 30.09.2018
Do zobaczenia w warszawskim Ogrodzie Saskim!

Z wielką radością zapraszamy wszystkich seniorów i przyjaciół osób starszych do celebracji tego wyjątkowego święta. Wspólnie pokażemy, że jesień życia może mieć mnóstwo pięknych barw! Jakie atrakcje czekają na seniorów 30 września?

W zdrowym ciele zdrowy duch
Uczestnicy będą mogli za darmo zbadać słuch, poziom tkanki tłuszczowej, glukozę czy ciśnienie jak również zasięgnąć porady ekspertów: lekarzy, fizjoterapeutów i psychologów. Będą też farmaceuci, którzy udzielą informacji nt. zasad refundacji leków i zasad dostępu do leków dla seniorów, zamiany leków na tańsze odpowiedniki. Seniorzy będą też mogli skorzystać z zabiegów fizykoterapii z użyciem najnowszej generacji sprzętu rehabilitacyjnego!

Ruch to zdrowie
Nie zabraknie okazji do aktywności fizycznej jak pokaz chińskich ćwiczeń energetycznych, joga śmiechu, trening Nordic Walking czy zawody sportowe z nagrodami.

Nic o nas bez nas!
Wiedza i doświadczenie seniorów mogą mieć realny wpływ na kształtowanie społeczności dlatego JARMARK do też dobra okazja do pytania seniorów o ważne sprawy. Będzie możliwość skonsultowania programu wolontariatu senioralnego i zabrania głosu w sprawie przywrócenia sieci oddziałów geriatrycznych w szpitalach. Prowadzone też będą konsultacje społeczne dotyczące działalności powiększonej Klubokawiarni Międzypokoleniowej.

Kącik kulturalny
Na seniorów czekają spotkania z literaturą, wernisaże prac plastycznych i fotografii wykonanych przez seniorów, warsztaty plastyczne, a także specjalna oferta teatralna. Uczestnicy JARMARKU będą też mieć okazję do wykonania własnego rysunku sepią.

Gimnastyka umysłu – rusz głową!
Aby rozruszać szare komórki seniorzy będą mogli sprawdzić się w grach planszowych, ćwiczeniach pamięci i koncentracji czy mini-lekcji esperanto. Czekają także łamigłówki, które pobudzają kreatywność i samodzielnie myślenie.

Bezpieczeństwo przede wszystkim
Policjanci z Komendy Stołecznej podpowiedzą seniorom jak unikać czyhających na nich zagrożeń, a prawnicy udzielą bezpłatnych porad prawnych. Natomiast pracownicy Narodowego Banku Polskiego poprowadzą krótkie szkolenia z zakresu rozpoznawania autentyczności polskich banknotów. Specjaliści Sanepid-u zaproszą do udziału w warsztatach nt. zdrowego żywienia. Uczestnicy JARMARKU będą też mieli okazję obejrzeć interesującą wystawę grzybów oraz dowiedzieć się mnóstwa ciekawostek nt. profilaktyki odkleszczowej.

Oferty skrojone na miarę
Wystawcy na JARMARKU zaprezentują szeroką ofertę aktywności, usług i produktów odpowiadających na potrzeby osób starszych - od biur podróży, banku po Kluby Seniora i Ośrodki Pomocy Społecznej.

Niech żyje bal!
Nieodłącznym elementem święta seniorów są występy artystyczne i wspólna zabawa. Będziemy bawić się przy pokazie tańca orientalnego, popisach wokalnych laureatów festiwalu piosenki retro im. Mieczysława Fogga, aby na koniec rozgrzać parkiet podczas retro potańcówki i występu znanej wszystkim seniorom-melomanom DJ Wiki.

Małe co nieco
Nie zabraknie piknikowych smakołyków w przystępnych cenach jak i darmowej aromatycznej kawy.

Międzynarodowy Dzień Osób Starszych to nie tylko święto seniorów, ale też ich rodziny, przyjaciół i sympatyków - okazja do podziękowania im za obecność, mądrość, doświadczenia i pogodę ducha, którymi na co dzień się z nami dzielą. Wszyscy są tu mile widziani!

Jesteś seniorem? Przyjdź koniecznie i weź ze sobą bliskich - sąsiadów, znajomych, dzieci, wnuki. Lub przyjdź sam - na miejscu poznasz mnóstwo ciekawych świata Seniorów takich jak Ty!

Jesteś bliskim seniora? Weź go pod rękę i zaprowadź do Ogrodu Saskiego, aby wspólnie świętować jego Dzień.

Do zobaczenia 30 września w Ogrodzie Saskim!


JARMARK KREATYWNOŚCI - ŚWIĘTO SENIORÓW 2018 - ZNAMY JUŻ DATĘ!
NIEDZIELA, 30 września

W imieniu Stowarzyszenia mali bracia Ubogich, organizatora JARMARKU KREATYWNOŚCI Seniorów, zapraszamy do współpracy w tym międzypokoleniowym wydarzeniu wszystkich, którzy chcieliby zaprezentować ofertę dla seniorów.
JARMARK służy m.in. zachęceniu starszego pokolenia do aktywności i pełniejszego udziału w życiu tętniącego miasta.

Będziemy Was na bieżąco informować o planowanych atrakcjach!

Wszelkie informacje i formularze zgłoszeniowe otrzymacie pisząc e-mail na adres: jarmark@malibracia.org.pl

mdos mozaika


JARMARK KREATYWNOŚCI 2017 już za nami...

DSC-0726-02-wersja-pomniejszona4  MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ OSÓB STARSZYCH, CZYLI TAŃCE Z GWIAZDAMI
To może taka scena, pierwsza z brzegu: wśród stoisk, wśród tysięcy gości, wśród juniorów, seniorów i tych pomiędzy, spotykają się dwie koleżanki, na oko 60-letnie.

Niemal w tym samym momencie, niemal z tym samym entuzjazmem, obie zadają niemal to samo pytanie ,,No i jak się czujesz, kochana?". Ułamki sekund zadecydowały o tym, która ma odpowiedzieć pierwsza. Więc odpowiada: "Przecież widać - mam się świetnie, wyglądam pięknie to i czuję się znakomicie. A ty też?"

Fakt - w Ogrodzie Saskim w Warszawie same uśmiechnięte twarze, same eleganckie panie i dostojni panowie. Czy to jakaś rewia mody? Nic z tych rzeczy - to Międzynarodowy Dzień Osób Starszych.

To może od razu scena druga: chodzę od stoiska do stoiska, tutaj badanie słuchu, tam warsztaty niezwykłego wpływu śmiechu na zdrowie i życie, tutaj treningi pamięci, tam Miasteczko Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego "Bezpieczni 60+". Nagle moja uwagę przykuwa niezwykły obrazek - stoją panie w wytwornych kapeluszach i wytwornych sukniach i pozują do zdjęć sporej grupie innych gości. Nie ma innej opcji - muszę z takimi gwiazdami, z paniami-modelkami porozmawiać. Dwie panie Teresy nie spędzają całych dni i tygodni na przygotowywaniu swoich kreacji, bo po prostu nie maja na to czasu. Lekcje włoskiego, wyjazdy, zajęcia kreatywne, nauka śpiewu i dziesiątki innych zajęć. "Szkoda czasu na nudę" - mówi jedna. "Zawsze znajdzie się jakaś wymówka - a to kogoś coś tam boli, a to kogoś strzyka, łupie itp. My nie stosujemy takich wymówek".

Tak samo pani Ewa, która wywija (nie tańczy, nie podryguje, nie tupta, ale właśnie wywija) na Retro Potańcówce. Pytam czy długo opracowywała tak oryginalny, tak fenomenalny układ? Od gwiazdy parkietu spodziewam się odpowiedzi w stylu "od ładnych paru lat" albo co najmniej "od kilku tygodni". Pomyłka. "W ogóle tego nie ćwiczyłam - po prostu lubię tańczyć, więc tańczę". Za chwilę zaprezentuje coś, po czym od razu pojawia się u mnie plan "nie ma przebacz, od jutra zaczynam ćwiczyć". Pani Ewa bez żadnego kłopotu wykonuje skłon w przód i rękami dotyka ziemi.
A wodzirej ze sceny rzuca chyba najlepsze podsumowanie tego, jaką formę prezentują seniorzy na Międzynarodowym Dniu Osób Starszych. "Ależ wy wszyscy jesteście piękni tutaj! Panie ruszają się jak... jak gazele, a panowie... a panowie... no brak mi słów!" A to dopiero początek pokazu formy i entuzjazmu seniorów, bo po Retro Potańcówce konsoletę przejmuje DJ WIKA, a wiadomo nie od dziś, że to jedna wielka pozytywna wibracja.

Co ciekawe - nie od zawsze Międzynarodowy Dzień Osób Starszych rozgrywał się w tak radosnych, tłumnych i głośnych okolicznościach. Jeszcze jakieś 10 lat temu niewiele osób wiedziało o takim święcie. "Pamiętam, że wtedy, zgodnie z tradycją naszego Stowarzyszenia, wręczaliśmy seniorom kwiaty. Większość nie wiedziała z jakiej to okazji, niektórzy nawet chcieli za podarunek zapłacić - myśleli, że jesteśmy sprzedawcami z kwiaciarni." - wspomina Joanna Mielczarek, dyrektor Stowarzyszenia „mali bracia Ubogich". Na szczęście to się zmieniło i teraz o wielkim święcie osób starszych wiedzą nie tylko sami seniorzy. Dowody znajdziecie na załączonych obrazkach.

Autor: Remigusz Boryczk - wolontariusz Stowarzyszenia "mali bracia Ubogich"


 ŚWIĘTUJ Z NAMI !

Spotykamy się w niedzielę, 1 października 2017 r. w warszawskim Ogrodzie Saskim

na WIELKIM FINALE Warszawskiego Tygodnia Seniora.

Do zobaczenia!

63

97

W niedzielę, 1 października w godzinach 11.00 – 16.00 zapraszamy do warszawskiego Ogrodu Saskiego, gdzie Stowarzyszenie „mali bracia Ubogich" zorganizuje tradycyjne święto seniorów z okazji Międzynarodowego Dnia Osób Starszych.

Zaproszeni są wszyscy seniorzy wraz z rodzinami i przyjaciółmi. Każdy znajdzie tutaj coś dla siebie - wystawcy zaprezentują ofertę, z jakiej mogą korzystać seniorzy w rozmaitych dziedzinach.
Przygotowaliśmy sporo atrakcji. W tym roku będzie nami z nami ponad 40 wystawców prezentujących ofertę dla seniorów. – mówi Joanna Mielczarek, dyrektor Stowarzyszenia „mali bracia Ubogich". Organizacje pozarządowe, instytucje i firmy przygotowały specjalnie na ten dzień mnóstwo atrakcji. Będą nieodpłatne porady i konsultacje, różnorodne warsztaty, energetyczne ćwiczenia Qigong'u, gry planszowe i konkursy z nagrodami. – kontynuuje J. Mielczarek.

Na scenie tego dnia zagoszczą: Wojciech Dąbrowski z Wielkim Finałem Festiwalu M.Fogga, Michał Fogg z Retro Potańcówką oraz ulubiona DJ Wika.

Zapiszcie koniecznie do kalendarza: niedziela, 1 października, godz.11-16, Ogród Saski, Warszawa. Nie może Was tam zabraknąć! – zachęca J. Mielczarek

PATRONAT HONOROWY:
RZECZNIK PRAW OBYWATELSKICHPREZYDENT MIASTA STOŁECZNEGO WARSZAWY

PARTNERZY
MIASTO STOŁECZNE WARSZAWAFOTOBUDKA WARSZAWAWOSEBA. kawka z mleczkiem • MIEJSKIE PRZEDSIĘBIORSTWO OCZYSZCZANIA

PATRONI MEDIALNI
SPOKOSENIOR.PLRDCTVP WARSZAWAGAZETA SENIOR • GŁOS SENIORAHAPPYSENIOR.PLWARSZAWSKA KULTURALNA • DOMYSENIORA.PL


 

baner z efektem transparentny

 

INFORMACJA O OFERCIE WYSTAWCÓW >>> POBIERZ TUTAJ

 


Zapraszamy na niedzielę, 2 października w godzinach 11.00 – 16.00 do Ogrodu Saskiego, gdzie Stowarzyszenie „mali bracia Ubogich" organizuje tradycyjne święto seniorów z okazji Międzynarodowego Dnia Osób Starszych.

Zaproszeni są wszyscy seniorzy wraz z rodzinami i przyjaciółmi. Każdy znajdzie tutaj coś dla siebie - wystawcy zaprezentują ofertę, z jakiej mogą korzystać seniorzy w rozmaitych dziedzinach.
Przygotowaliśmy sporo atrakcji. W tym roku będzie nami z nami ponad 40 wystawców prezentujących ofertę dla seniorów. – mówi Joanna Mielczarek, dyrektor Stowarzyszenia „mali bracia Ubogich".
I tak animatorzy warszawskich domów kultury i dziennych domów dla seniorów zaproszą m.in. na warsztaty rękodzieła i warsztaty rysunku sepią.
Na stanowisku Pracowni Filmowej „Cotopaxi" będzie można oglądać krótkometrażowe filmy nakręcone przez seniorów ramach cyklu „Późne debiuty".
Wraz z Karin Lesiak przetestujemy dobroczynny wpływ JOGI ŚMIECHU na ludzki organizm, a z przewodnikami PTTK odbędziemy wędrówki po bliższych i dalszych okolicach Ogrodu. – kontynuuje J. Mielczarek.

Teatr Dramatyczny przygotował specjalnie na tę okazję konkursy z nagrodami, którymi będą m.in. bilety do teatru, ciekawe książki, a Narodowe Centrum Kultury będzie zachęcać do korzystania z oferty w ramach „Kultury Dostępnej".
Interesująco zapowiada się też oferta Polskiego Związku Esperantystów, którzy zabiorą uczestników wydarzenia w „słowną podróż dookoła świata".
Seniorzy dowiedzą się również gdzie w Warszawie można skorzystać z darmowych porad prawnika i psychologa. Policjanci ze Stołecznej Komendy zaprezentują m.in. projekt „Mazowieckiej Akademii Seniora", a rozmowa z pracownikami Narodowego Banku Polskiego będzie szansą na krótkie szkolenie z rozpoznawania autentyczności banknotów.

Pamiętamy też o profilaktyce zdrowia – dodaje J. Mielczarek. Zaplanowaliśmy stanowiska, na których uczestnicy nieodpłatnie dokonają bezpłatnych badań kontrolnych - pomiaru ciśnienia, glukozy, tkanki tłuszczowej. Na chętnych będzie też czekał specjalny audiobus, w którym specjaliści będą badać słuch. Na doceniających profilaktykę czekać będą fizjoterapeuci ze wskazówkami jak wykonywać czynności dnia codziennego i ćwiczeniami zapobiegającymi bólom kręgosłupa lędźwiowego, szyi i stawów.

Fundacja Dantian "Energia świadomego ruchu" zaprosi na pokaz ćwiczeń energetycznych i warsztaty chińskiego Qigong'u.

Na scenie wystąpią m.in. Teresa Kramarska oraz Wojciech Dąbrowski z gośćmi specjalnymi – Laureatami tegorocznego Festiwalu Retro. A na zakończenie DJ Wika porwie na międzypokoleniową potańcówkę.
Podczas imprezy będziemy losować bilety do KINOTEKI w PKiN. A w losowaniu głównym do wygrania weekendowy pobyt dla dwojga w Zakopanem - opowiada J. Mielczarek
Nieźle, prawda? A to nie wszystkie planowane atrakcje.
Zapiszcie koniecznie do kalendarza: niedziela, 2 października, godz.11-16, Ogród Saski, Warszawa. Nie może Was tam zabraknąć! – zachęca J. Mielczarek

PATRONAT HONOROWY:
• RZECZNIK PRAW OBYWATELSKICH • MINISTER RODZINY, PRACY I POLITYKI SPOŁECZNEJ
• PREZYDENT MIASTA STOŁECZNEGO WARSZAWY

PARTNERZY
• MIASTO STOŁECZNE WARSZAWA • MEFLIFE • FOTOBUDKA WARSZAWA
• KINOTEKA w Pałacu Kultury i Nauki • MIEJSKIE PRZEDSIĘBIORSTWO OCZYSZCZANIA
• WOSEBA. kawka z mleczkiem

PATRONI MEDIALNI
• SPOKOSENIOR.PL • PORTAL SUPERSTARSI • SENIOR LO50+
• GŁOS SENIORA • KOBIETA50PLUS • GAZETA SENIOR
• RDC • TVP WARSZAWA • HAPPYSENIOR.PL
• WARSZAWSKA KULTURALNA

 

Kliknij tutaj >>> i przekonaj się jak świętowaliśmy w ubiegłym roku. Dołącz do nas!


Warszawa jest i będzie miastem przyjaznym seniorom – zadeklarował Włodzimierz Paszyński, Wiceprezydent Warszawy.

O tym, że tak jest mogli się przekonać uczestnicy niedzielnego pikniku z okazji Międzynarodowego Dnia Osób Starszych. Pogoda była przepiękna a odwiedzający nie mogli narzekać na brak atrakcji.

Na scenie zagościły recitale w wykonaniu Teresy Kramarskiej i jej gości oraz Wojciecha Dąbrowskiego z Festiwalem Retro im. M. Fogga.

Odwiedzający niedzielny piknik mieli okazję zapoznać się z szeroką ofertą organizacji i instytucji pro-seniorskich działających w obszarze edukacji, aktywizacji ruchowej i promocji zdrowia, wspierających osamotnione osoby starsze i promujących wolontariat 50+.

Wolontariusze-seniorzy pracujący na co dzień w „Mobilnym punkcie informacji dla seniorów" zapraszali uczestników do przyłączenia się do ich działań i informowali o tym co ciekawego dzieje się dla seniorów. Niesamowite! Przy naszym stanowisku było tylu seniorów! Każdy z nich ciekawy tego, co nasze miasto ma do zaoferowania i – niektórzy – zaskoczeni, że aż tak wiele! – mówi Maryla, jedna z wolontariuszek Punktu.

Na stanowisku organizatora akcji wolontariusze zbierali podpisy pod apelem „Godność się nie starzeje!" Apel to reakcja na systematycznie docierające do nas sygnały łamania podstawowych praw osób starszych, w tym prawa do poszanowania godności - wyjaśnia Barbara Boryczka prezes Stowarzyszenia „mali bracia Ubogich".

Wolontariusze "mbU" wręczali też seniorom kwiaty wraz z życzeniami. W tym miejscu warto dodać, że idea obdarowywania tego dnia seniorów kwiatami jest pielęgnowana też w innych miastach i krajach, w których działają „mali bracia Ubogich". 1 października byliśmy też na ulicach Poznania i Lublina - dodaje J. Mielczarek.

Nie zabrakło też lubianych przez seniorów komputerów - eksperci Urzędu Miasta udzielali fachowych porad z obsługi komputera i internetu. Można było też dowiedzieć się gdzie skorzystać z darmowych porad prawnika i psychologa, a policjanci ze Stołecznej Komendy opowiadali m.in. o projekcie „Mazowieckiej Akademii Seniora".
Swoją ofertę zaprezentowali przedstawiciele warszawskich Uniwersytetów Trzeciego Wieku, a ochocki UTW „Omega" zaprosił do „Klubu Cogito", czyli kącika gier planszowych dla wszystkich, niezależnie od wieku.
Byli z nami też profesjonalni trenerzy Polskiego Stowarzyszenia Nordic Walking, którzy przyjechali do nas ze Złotoryi by poprowadzić profesjonalną rozgrzewkę i spacer z nauką prawidłowej techniki NW.
Niemałą popularnością cieszyła się sesja Jogi Śmiechu zarażająca niesamowitym optymizmem i dokumentująca dobroczynny wpływ zabawy na ludzki organizm.

Na Pikniku głos zabrał też poseł Michał Szczerba, przewodniczący Komisji polityki senioralnej , który miał dla uczestników wydarzenia dobre wieści. Potwierdził, że 1 stycznia 2016 wejdą w życie aż trzy ustawy, ważne z punktu widzenia seniorów, w tym Ustawa o osobach starszych, która zobowiązuje rząd do systematycznego monitorowania sytuacji osób starszych w Polsce.

Było też miejsce na profilaktykę zdrowia. Z „Ciśnieniem na Życie" dzięki prostej aplikacji uczestnicy imprezy mierzyli wiek serca, a w mobilnym punkcie medycznym specjaliści z Centrum Medycznego Synexus badali gęstości kości.

"Energią świadomego ruchu" zarażała Fundacja Dantian oferując w trakcie całej imprezy możliwość wspólnych ćwiczeń energetycznych i chińskiego Qigong'u, a instruktorzy ESPAR 50+ zaprosili m.in. do gry w krokieta i bule.

Ostania godzina imprezy należała do energetycznej DJ Wiki, która porwała wszystkich, bez względu na wiek, do międzypokoleniowych tańców.
Wydarzenie odbyło się pod honorowym patronatem Rzecznika Praw Obywatelskich, Pełnomocnika Rządu ds. Równego Traktowania, Prezydent m. st. Warszawy oraz Burmistrza Dzielnicy Śródmieście.

Podczas pięciu godzin pikniku odwiedziło nas ponad trzy tysiące osób, wręczyliśmy ponad półtora tysiąca kwiatów dzięki pomocy prawie 30. wolontariuszy - mówi J. Mielczarek. – Cieszy nas to ogromnie i liczymy na co najmniej powtórkę w przyszłym roku.


Jarmark Kreatywności, czyli obchody Międzynarodowego Dnia Osób Starszych zagościły już na stałe w kalendarzu stołecznych wydarzeń - mówią zgodnie Joanna Mielczarek, dyrektor Stowarzyszenia „mali bracia Ubogich” i Robert Kadej, szef Zespołu Realizacji Polityki Senioralnej w stołecznym Ratuszu.

W 2014 roku świętowaliśmy w niedzielę, 5 października w samym centrum miasta -
w Ogrodzie Saskim. Pogoda dopisała a odwiedzający nie mogli narzekać na brak atrakcji.

Na scenie prezentowali się artyści starszego pokolenia, w tym chóry z Bielan, Bemowa i Ursynowa. Prawdziwą fetą dla uszu były mini-recital Festiwalu Retro im. M. Fogga w wykonaniu jego dyrektora artystycznego, Wojciecha Dąbrowskiego i uroczyste 40-lecie pracy artystycznej Teresy Kramarskiej. Natomiast uczestniczki Tanecznego Uniwersytetu Trzeciego Wieku rozgrzały widownię gorącymi tropikalnymi rytmami.

Odwiedzający mieli okazję zapoznać się z szeroką ofertą organizacji i instytucji pro-seniorskich działających w obszarze edukacji, aktywizacji ruchowej i promocji zdrowia, wspierających osamotnione osoby starsze i promujących wolontariat 50+.

Wolontariusze-seniorzy pracujący na co dzień w „Mobilnym punkcie informacji dla seniorów" zapraszali uczestników do przyłączenia się do ich działań i informowali o tym co ciekawego dzieje się dla seniorów. Na stanowisku organizatora akcji wolontariusze m.in. budowali „mapę pomysłów". Zapisywaliśmy wspólnie z seniorami ich uwagi na temat tego co chcieliby by działo się dla nich w naszym mieście. Stworzyliśmy wspólnie taką diagnozę potrzeb,
z której chętnie skorzystamy planując nasze dalsze działania – mówi Joanna Jaworska, koordynatorka wolontariatu w Stowarzyszeniu „mali bracia Ubogich". Wolontariusze "mbU" wręczali też seniorom kwiaty wraz z życzeniami. W tym miejscu warto dodać, że idea obdarowywania tego dnia seniorów kwiatami jest pielęgnowana też w innych miastach i krajach, w których działają „mali bracia Ubogich". W tym roku byliśmy też na ulicach Poznania i Lublina, a we Francji, kolebce „mbU",wręczyliśmy 72 tysiące kwiatów – dodaje J. Mielczarek.

Wspólnie z uczestnikami pikniku świętował swoje 30-lecie Ośrodek Pomocy Społecznej i przygotował specjalnie na ten dzień warsztaty m.in. z decoupage, sztuki użytkowej, technik scapbookingu i ozdabiania przedmiotów filcem, a Fundacja jeden Drugiemu prezentowała swój autorski program pomocy wzajemnej.
Nie zabrakło też lubianych przez seniorów komputerów - eksperci Urzędu Miasta na miejscu udzielali fachowych porad z obsługi komputera i internetu. Można było też dowiedzieć się gdzie skorzystać z darmowych porad prawnika i psychologa, a policjanci ze Stołecznej Komendy opowiadali m.in. o projekcie „Mazowieckiej Akademii Seniora".
Swoją ofertę zaprezentowali przedstawiciele warszawskich Uniwersytetów Trzeciego Wieku, a ochocki UTW „Omega" zaprosił do „Klubu Cogito", czyli kącika gier planszowych dla wszystkich, niezależnie od wieku.
Byli z nami też profesjonalni trenerzy Polskiego Stowarzyszenia Nordic Walking, którzy przyjechali do nas ze Złotoryi by poprowadzić profesjonalną rozgrzewkę i spacer z nauką prawidłowej techniki NW. Dla najlepszych mieli w nagrodę sztabki złota ;-)
Niemałą popularnością cieszyła się sesja Jogi Śmiechu zarażająca niesamowitym optymizmem i dokumentująca dobroczynny wpływ zabawy na ludzki organizm.

W trakcie całej imprezy towarzyszyli nam dziennikarze senioralni z portalu zdaniemseniora.pl

Było też miejsce na profilaktykę zdrowia: bezpłatne testy pamięci, badania poziomu glukozy we krwi i poziomu ciśnienia, spotkanie z rehabilitantem i instruktażowym treningiem dla aktywnych seniorów. Oblegany był specjalny mobilny punkt medyczny, w którym specjaliści dokonywali pomiaru gęstości kości. Na stanowisku obok dyżurował znany mikrochirurg,
u którego można było zasięgnąć porady na temat zaćmy oraz innych chorób oczu.

"Energią świadomego ruchu" zarażała Fundacja Dantian oferując w trakcie całej imprezy aż pięć różnych warsztatów ćwiczeń energetycznych i chińskiego Qigong'u, a instruktorzy ESPAR 50+ zaprosili m.in. do gry w krokieta, bule, „odkurzyli" też gry w ciupę i fajerę.

Ostania godzina imprezy należała do energetycznej DJ Wiki, która porwała wszystkich, bez względu na wiek, do międzypokoleniowych tańców.
Wydarzenie odbyło się pod honorowym patronatem Rzecznika Praw Obywatelskich
i Prezydent m. st. Warszawy.

mdos mozaika  Szacujemy, że podczas pięciu godzin odwiedziło nas kilka tysięcy osób, wręczyliśmy ponad tysiąc kwiatów dzięki pomocy prawie czterdziestu wolontariuszy - mówi J. Mielczarek. – Cieszy nas to ogromnie i liczymy na co najmniej powtórkę w przyszłym roku.

Organizator:
Stowarzyszenie „mali bracia Ubogich"

Patronat Honorowy:
Rzecznik Praw Obywatelskich
Prezydent Miasta Stołecznego Warszawy

Partnerzy:
Urząd Miasta Stołecznego Warszawy
FORUM50+. Seniorzy XXI wieku.
Care Experts
Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania
www.spokosenior.pl

Patroni Medialni:
warszawa.ngo.pl
superstarsi.pl
kobieta50plus.pl
Głos Seniora
Warszawska Kulturalna
Magazyn Samorządowy Gmina


Święto Seniorów - spotykamy się w niedzielę, 5 października w Ogrodzie Saskim!

Na wydarzenie pod hasłem „Jarmark Kreatywności", któremu patronują Rzecznik Praw Obywatelskich i Prezydent m. st. Warszawy zaproszeni są seniorzy wraz z rodzinami i przyjaciółmi. Każdy znajdzie tutaj coś dla siebie!

Organizacje pozarządowe, firmy i instytucje zapoznają uczestników z ofertą, z jakiej mogą korzystać seniorzy w rozmaitych dziedzinach.

Czytaj więcej - kliknij tutaj

PROGRAM SCENICZNY - pobierz tutaj

PROGRAM OFERTY WYSTAWCÓW - pobierz tutaj

PROGRAM ZAJĘĆ RUCHOWYCH I GIER REKREACYJNYCH - pobierz tutaj

 


Międzynarodowy Dzień Osób Starszych - świętujcie znami!

mdos baner  W tym roku, podobnie jak w latach ubiegłych, impreza odbędzie się w Ogrodzie Saskim w dniu 5 października (niedziela) w godzinach 11.00 - 16.00, pod patronatem M.St. Warszawy i Rzecznik Praw Obywatelskich. Partnerem wydarzenia jest Urząd Miasta Stołecznego Warszawy.

W programie tegorocznego wydarzenia znajdą się m.in:
• występy sceniczne, m.in. mini-recitale: W. Dąbrowski - Festiwal M. Fogga i 40-lecie pracy artystycznej T. Kramarskiej
• prezentacja ofert dla seniora organizacji pozarządowych, firm i instytucji
• nieodpłatne badania i konsultacje
• warsztaty, konkursy, gry planszowe
• zajęcia ruchowo - rekreacyjne, strefa tai-chi, joga śmiechu
Na zakończenie imprezy - dancing międzypokoleniowy prowadzony przez DJ Wikę!
Świętujcie z nami!
Niedziela, 5 października 2014, godz. 11.00 – 16.00, Ogród Saski w Warszawie. Wstęp wolny.


Materiały do pobrania - Międzynarodowy Dzień Osób Starszych 2014

PLAKAT - kliknij tutaj

ULOTKA str. 1 - kliknij tutaj

ULOTKA str. 2 - kliknij tutaj

BANER 300x250 czarne tło - kliknij tutaj

BANER 300x250 białe tło - kliknij tutaj

BANER 750x200 -kliknij tutaj

BANER 915x259 - kliknij tutaj

Zachęcamy do pobrania materiałów i zamieszczanie ich na stronach www i mediach społecznościowych.

W razie pytań i sugestii zachecamy do kontaktu: info@malibracia.org.pl

 


 

Krótka relacja z obchodów w 2013 r.
6 października 2013 r. w Ogrodzie Saskim w Warszawie odbył się Piknik rodzinny pt "Jarmark Kreatywności"!

Międzynarodowy Dzień Osób Starszych został ustanowiony na dzień 1 października przez Organizację Narodów Zjednoczonych w 1990 r.

Stowarzyszenie "mali bracia Ubogich" wprowadziło je w kalendarz miejskich wydarzeń w 2005 roku organizując rokrocznie z tej okazji piknik rodzinny w Ogrodzie Saskim w Warszawie.

W tym roku świętowaliśmy w niedzielę, 6 października. Pogoda dopisała, a odwiedzający nie mogli narzekać na brak atrakcji.

Na scenie prezentowali się artyści starszego pokolenia, a wśród nich p. Wojciech Dąbrowski, dyrektor artystyczny Festiwalu Retro, Julian Latos, finalista programu „Droga do gwiazd”, Jerzy Zawadzki, występujący w grupie Krzysztofa Materny. Seniorzy z Bielan, Pragi, Bemowa i Ursynowa zaprezentowali piosenki i skecze, których tematem była ukochana Warszawa. Gościliśmy też chór z Wrześni, który specjalnie na tę okazję odwiedził Warszawę oraz panią Erikę Martillo Naranjo – KonsulaAmbasady Republiki Ekwadoru w Polsce.

Uczestnicy Uniwersytetu Trzeciego Wieku Collegium Civitas i Ochockiego UTW „Omega” zachęcali do wspólnych ćwiczeń orientalnych, a uczestniczki Tanecznego Uniwersytetu Trzeciego Wieku rozgrzały widownię w rytmach Dance Show.

Odczytano też list z życzeniami dla seniorów od Rzecznik Praw Obywatelskich, profesor Ireny Lipowicz, która objęła wydarzenie swoim Honorowym Patronatem.

Podczas imprezy odwiedzający mogli zapoznać się z ofertą organizacji pro-seniorskich działających w obszarze aktywizacji ruchowej oraz edukacji i promocji zdrowia, wspierających samotne osoby starsze i promujących wolontariat  50+.

Organizacje pozarządowe i instytucje zapoznają uczestników z ofertą, z jakiej mogą korzystać seniorzy w rozmaitych dziedzinach.

 Instruktorzy Espar 50+ zapraszali m.in. do gry w krokieta, boccię. Szczególnym powodzeniem cieszył się też rzut podkową, na zwycięzców, którego czekały atrakcyjne nagrody.

Stowarzyszenie Pracownia Filmowa „Cotopaxi” pokazała krótkie filmy, które są efektem warsztatów filmowych dla seniorów i międzypokoleniowej współpracy ze studentami Uniwersytetu Warszawskiego. Ratownicy medycznie współpracujący z Programem 60plus zaprosili na bezpłatne szkolenie z pierwszej pomocy „Starszy Ratownik”. „Nigdy nie wiadomo kiedy może się nam przydać ta wiedza w praktyce” – podkreślali uczestnicy szkolenia.

Pozostali wystawcy przygotowali m.in. warsztaty z technik origami i ozdabiania przedmiotów filcem czy malowania gipsów. Podzielili się też swoimi umiejętnościami i pokazali techniki układania kwiatów z liści i wykonywania biżuterii hande made.

Było też miejsce na profilaktykę zdrowotną. Przedstawiciele firmy Medicover i Care Experts przeprowadzali m.in. nieodpłatne badań poziomu cukru we krwi i badanie ciśnienia i cholesterolu oraz testy pamięci.

Na chętnych czekali profesjonalni doradcy bankowi, którzy opowiadali jak dbać o własne finanse, a także fachowcy w dziedzinie aparatów telefonicznych z firmy MaxCom, którzy odpowiadali na wszelkie pytania z tego zakresu i zaprezentowali przyjazne telefony GSM.

Nie zapomnieliśmy też o ofercie wypoczynkowej i sanatoryjnej dla seniorów i nie tylko.

Uczestnicy pikniku chętnie brali też udział w loteriach oraz wpisywali swoje życzenia na interaktywną mapę "Starość też Radość!" zaprojektowaną przez Stowarzyszenie "mali bracia Ubogich".

Podczas trwania imprezy wolontariusze Stowarzyszenia "mali bracia Ubogich" tradycyjnie wręczali seniorom kwiaty wraz z życzeniami z okazji ich święta. W tym roku wręczyliśmy ich aż 1 500!
W tym miejscu warto nadmienić, że idea obdarowywania tego dnia seniorów kwiatami jest pielęgnowana również w innych krajach, gdzie działają "mali bracia Ubogich", m.in. w Paryżu, Nowym Jorku czy Madrycie.

Honorowy Patronat nad obchodami Międzynarodowego Dnia Osób Starszych objęła Rzecznik Praw Obywatelskich, Profesor Irena Lipowicz.

Z roku na rok warszawskie obchody Międzynarodowego Dnia Osób Starszych cieszą się coraz większym powodzeniem. Cieszy nas to ogromnie i obiecujemy, że w przyszłym roku będzie jeszcze ciekawiej. Już teraz zapraszamy!

kola

OFERTA WYSTAWCÓW PODCZAS OBCHODÓW Międzynarodowego Dnia Osób Starszych
Warszawa, Ogród Saski, 6 października 2013 godz. 11.00 – 16.00  

Organizator:
Stowarzyszenie "mali bracia Ubogich"

Patronat Honorowy:
Rzecznik Praw Obywatelskich

Partnerzy:
Urząd M.St. Warszawy
FORUM 50+ Seniorzy XXI wieku.
Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania w m. st. Warszawie Sp. z o.o.

Patronat Medialny:

superstarsi.pl
ngo.pl oraz warszawa.ngo.pl
kobieta50plus.pl
Magazyn Samorządowy Gmina
Głos Seniora